Kapsamlı Ev Temizliği Rehberi

Önce Evinizi Havalandırın

Temizlik yapsanız da yapmasanız da evinizi havalandırmanız gerçekten çok önemlidir. Ev temiz olsa bile evin içindeki hava temiz olmadığı sürece tam anlamıyla temizlik yapmış sayılmayız. . Bir evin yerlerinin, mobilyalarının, duvarlarının temizliğinden daha önemli olan şey ve evin temizliğini en çok gösteren ve hissettiren şey evin havasının temiz olmasıdır. Özellikle sigara içilen odayı ve yemek yapılan mutfağı sürekli havalandırmamız gerektiğini unutmamalıyız. Kapsamlı bir temizliğe başlamadan önce de mutlaka evin tüm pencerelerini açıp iyice havalandırmalıyız.

Duvarlardaki Lekeleri Silin
Duvarlar, mobilyalar kadar evimizin dekorasyonu açısından bi öneme sahiptir. Her hafta olmasa da kapsamlı bir temizlik yaptığımızda yani mevsim dönüşlerinde yapılan ayrıntılı ev temizliğinde evi havalandırırken temizliğin ilk aşaması olarak duvarlardan başlayabilirsiniz. Elbette evin bütün duvarlarını baştan aşağıya silmenize gerek yok. Evin tüm odalarını tek tek gezin ve duvarlarda oluşan lekeleri tespit edin. Daha sonra bu lekeleri duvarların boyasına ya da dekorasyonuna zarar vermeyecek mikrofiber bir bez ve sıvı arap sabunu ile (ya da aşındırıcı olmayan bir deterjanla) temizleyebilirsiniz. Duvarlarınızdaki lekeleri boyaya zarar vermeden çıkarmanın bir başka doğal yöntemi de sirkeli su kullanmaktır.

Perdeler ve Cam Temizliği
Duvarları temizledikten sonra evin kokusunu ve havasını değiştiren perde ve camlara yönelebilirsiniz. Önce evin tüm odalarındaki tüm perdeleri çıkarın ve çamaşır makinesine atın. Perdeler yıkanırken cam temizliğine geçebilirsiniz. Cam silme bezi ve cam silme suları kullanmanız gerekiyor aksi takdirde camlarınızda lekeler kalabilir. Cam silme sularınızın içine biraz tuz eklerseniz, camlarınız çok daha hızlı ve kolay temizlenecektir. Ayrıca sirke de temizliğin her alanında olduğu gibi burada da yardımcı oluyor . Camlarınızı hazır cam silme suları yerine sirkeli suyla da temizleyebilirsiniz. Üstelik sirkeli suyla silinen camlar çok daha uzun süre temiz kalırlar. Camlardan sonra evin içindeki aynaları da temizleyebilirsiniz.

 

Toz Alın ve Ortalığı Toplayın
Camları sildikten sonra toz alma işlemine geçebilirsiniz. Toz alırken evdeki tüm mobilyaları dolanacağınız için bir yandan da etrafı toplayabilirsiniz. Cam sehpaların tozunu cam silme sularıyla, ahşap sehpa ve mobilyaların tozunu ise ahşap mobilyalar için üretilmiş deterjanlı sularla alırsanız mobilyalarınızı yıpratmamış olursunuz. Mobilya ve sehpaların tozlarını aldıktan sonra kapı ve pencere kenarlarını da silmeyi unutmayın.

Banyo ve Tuvaletler
Banyo ve tuvaletlerin temiz olması sağlık açısından çok önemli. Bu yüzden burada temizlik yaparken biraz çaba göstermemiz gerekiyor. Çamaşır suyu burada bize yardımcı olacaktır. Tuvaletlerde klozetleri temizlerken kanallara özellikle özen gösterin. Küvet ve duşakabinlerde ise özellikle köşelere dikkat etmeniz şart. Klozet ve banyo alanlarını temizledikten sonra lavaboyu temizleyin ve sonra dolap ve tezgaha geçin. Banyonuzu temizledikten sonra mutlaka tekrar bütün alana iyice göz gezdirin ve gözden kaçırdığınız noktaları kontrol edin. Bu arada banyodaki el ve yüz havlularını temiz olanlarıyla değiştirmeyi de ihmal etmeyin.

Tüm evi süpürün
Temiz bir ev için süpürge şart süpürgeniz ne kadar iyiyse eviniz de o kadar temiz olur. Elektrikli süpürgenizi çalıştırıp tüm odaları sırayla süpürmeye başlayabilirsiniz. Eğer evinizde düzenli olarak toz almıyorsanız ve süpürge çalıştırmıyorsanız toz alma işlemini süpürme işleminden sonra yapabilirsiniz.

Mutfak Temizliği
Mutfaklar evlerinizin kalbidir. Ne kadar temiz ve düzenli olursa evimiz de o kadar düzenli ve temiz görünecektir. Tüm bulaşıkları yıkadıktan sonra eğer kapsamlı bir mutfak temizliğine girişecekseniz, tüm dolapları boşaltıp içlerini temizleyip tekrar yerleştirerek başlamanız gerekiyor. Daha sonra mutfak dolaplarının dış kısımlarını ve tezgahınızı silin. Erzak dolabınızı ve buzdolabınızı da boşaltıp raflarını temizleyip yeniden düzenlerseniz pırıl pırıl ve yepyeni bir mutfağa kavuşmuş olursunuz.

Ve Son Dokunuş: Yer Silme
Yoruldunuz belki ama bu son işlemi de yaptığımız zaman tertemiz bir eve kavuşacaksınız. Yerleri silerken daha temiz olması için süpürgeliklerden ve köşelerden başlamanız gerekiyor. Paspasınızın yeterince nemli ama su damlatacak kadar ıslak olmamasına özen gösterin. Tıpkı yer süpürürken yaptığınız gibi, mobilyaların yerlerini değiştirerek altlarını silerseniz evinizin yerlerinin çok daha uzun süre temiz kalmasını sağlarsınız. Yerleri sildikten sonra paspasınızı da yıkayıp temiz bırakmayı unutmayın. Bu işlemlerin hepsini yaptıktan sonra tüm temizlik malzemelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz ve yıkadığımız temiz perdeleri tekrardan yerlerine asabilirsiniz.

Yorum yaz:

Email adresinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Site Footer