Temizlik ve Hijyen Nedir ?

Temizlik deyince ilk aklımıza gelen hijyendir. Peki hijyen nedir ?
Hijyen terimi Yunan mitolojisindeki Hygieia adlı tanrıçadan gelmektedir. Aynı zamanda arapça kökenli Hıfzıssıhha (Sağlığı Koruma) deyimi hijyen ile eş anlamlıdır. Hıfız “muhafaza” , Sıhhat “Sağlık” anlamlarına gelmektedir.

O halde hijyen sağlığımızı korumamız için gerekli kuralları koyar, bu kuralların en iyi nasıl uygulanabileceğini araştırır ve topluma bu konuda yol gösterir.
Toplumda kabul görmüş hijyen kurallarından en basiti de tuvalet ihtiyacımızı giderdikten sonra ellerimizi bol sabunlu suyla yıkamaktır. Basit bir şey olarak düşünüp bazen önemsemediğimiz bu davranışın sonuçları ağır olabilir. Bütün gün boyunca her yerde elimizi kullanıyoruz. Hastalıkların %80’i ellerimizdeki mikrop ve bakterilerden dolayı oluyor. Bunu göz önüne aldığımızda temizliği sağlığımızı korumak için yaptığımızı görüyoruz.

Temizlik sadece elleri yıkamakla bitmiyor tabii ki. Aynı zamanda vücut temizliğinin de sağlığımız açısından büyük bir önemi var. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre haftada en az üç kere banyo yapmamız gerekiyor. Temizlik yapalım derken vücudumuza da zarar vermememiz gerekiyor. Bu yüzden suyun sıcaklığına da çok dikkat etmemiz gerekiyor. Aşırı sıcak su da vücudumuza iyi gelmeyecektir.

Saç temizliğinin de hijyen açısından toplumumuzda büyük önemi vardır. Saçlarımız yağlandıkça dökülmeye başlayacaktır. Ayrıca pitrosporium denen ve saçlı deride bulunan bir mantarın sayısını arttırarak; saçlarda kepeklenmeye ve egzamanın ortaya çıkmasına veya alevlenmesine neden olur.

Elimiz, vücudumuz ve saçımız dışında hayatımızın her yerinde temizlik büyük bir önem taşımaktadır.

Yorum yaz:

Email adresinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Site Footer