Temizlik Yaparken Kullanabileceğiniz Pratik Bilgiler

Herkesin de bildiği gibi temizlik sağlık demektir. Daha kolay ve hijyenik bir temizlik yapabilmek için halk arasında bir çok yöntem geliştirilmiştir. Bunların geneli kulaktan dolma olmakla birlikte bazıları gereksiz yöntemlerdir. Bazı yöntemler ise gerçekten temizlik sağlıyor.
Bu yazımızda temizlik yaparken kullanabileceğimiz işe yarayan pratik bilgileri sizlerle maddeler halinde paylaşmak istiyorum. Bu yöntemleri kullanarak temizlik yapmak sizin için daha kolay hal alacaktır.

 

– Pisirirken tencerenin dibi tuttuysa bir gece tuzlu suda bekletin, tencerenin temizliği kolaylaşacaktır.
– Çaydanlığınızın içinde biriken kireç tortusunu temizlemek için, çaydanlığın içine biraz sirke doldurup 15-20 dakika boyunca kaynatın. Ardından temiz su ile yıkayın
– Sürahinizin dibi kirlendiyse , içine bir avuç tuz ile biraz sirke koyup çalkalayınız, güzel bir temizlik olacaktır.
– Bakır kaplarınızı parlatmak istiyorsanız bir bezi sirke ile hafifçe ıslatıp, bakırı ovalayın. Sonuca siz de şaşıracaksınız gayet temiz olacaktır.
– Bulaşık suyunuza bir kaşık sirke katmakla bulaşıklarınızın daha kolay ve güzel yıkandığını hatta daha temiz olduğunu göreceksiniz.
– Paslanmaz çelikten tencereler zamanla parlakligini kaybedebilir. Biraz sirkeyi atese koyup isitin. Sonra yumusak bir bezi bu ilik sirkeye batirarak iyice ovun. Ama sonra da iyice durulayin. Bir fanila parçasiyla parlatirsaniz, çelik tencereniz piril piril ve temiz olur.
– Sebzelerinizi tuzlu suda yikamayi aliskanlik haline getirin. Tuzlu su, sebzeleri daha etkili ve çabuk temiz hale getirir.
– Parlakligini yitirmis bir sürahiye eski halini kazandirmak için yarisina kadar yirtilmis gazete kagidi doldurun, üçte birine de sicak su doldurup sıkı sıkı sallayın.
– Kristallerin isil isil parlamasi için, yikadiktan sonra durulama sirasinda sirkeli suya batirin. Göreceksiniz bardaklariniz, kadehleriniz çok temiz ve pırıl pırıl olacaktir.

 

Yorum yaz:

Email adresinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Site Footer